De Marktkramers, spel om Nederlands te durven spreken
Het Vlaamse Vzw de Rand en de Taalunie hebben een nieuw spel uitgebracht voor tieners en volwassenen die Nederlands leren: De Marktkramers. Dit informatieve groepsspel zou hen moeten helpen om Nederlands te durven spreken in het dagelijkse leven.
Een taal leren doe je het best door ze veel te spreken. Maar dan mag je niet bang zijn om fouten te maken. En daar wringt vaak het schoentje. Een brood bestellen bij de bakker, de weg vragen aan een buurman … Het zijn kansen om Nederlands te oefenen. Maar veel anderstaligen durven niet te zeggen dat ze Nederlands aan het leren zijn of zijn te bang om fouten te maken en … weg is de oefenkans.
Om de spreekdurf bij zowel hoog- als laaggeschoolde tieners en volwassenen die Nederlands leren te vergroten, werkte het Centrum Informatieve Spelen in 2010 het spel De Marktkramers uit. Nu is er een nieuwe versie, in een handiger formaat en met enkele extra tips in de spelhandleiding.
De Marktkramers is een groepsspel dat bestaat uit twee delen. Het eerste spel, Gerommel op de markt, is een simulatiespel dat de spreekangst van de spelers bespreekbaar wil maken. Het tweede spel, Kraam het uit, stelt het werken aan spreekdurf centraal. De doelgroep is heel groot, want de begeleiders kunnen het spel aanpassen aan het niveau van de spelers.
Meer informatie vind je op de site van De Rand.
Grootmoeder
Mieke de Haan is huisdichter van Les. In deze column publiceert zij maandelijks een nieuw gedicht dat ze schrijft naar aanleiding van ervaringen van haar cursisten. Bij elk gedicht geeft ze ook een lestip.
Lees verderWil je schrijven over jouw eigen lespraktijk? Voor Tijdschrift Les zijn we altijd op zoek naar publicaties over de NT2-werkvloer. Daarom zijn we op zoek naar docenten die – als de gelegenheid zich voordoet - voor Les willen schrijven.
LEES MEEREnkel glas
Les wil graag ruimte maken voor columnisten die willen schrijven over hun ervaringen in de NT2-praktijk. Niet voor niets staat de oproep om voor Les te schrijven op LesOnline. Deze keer een column van ISK-docent Jaleena Hoogstraaten. Zij herkent de route van haar NT2-cursisten.
Lees verder