‘Ik ben van boom roos vis’: leren lezen in Nederland in de 20e en 21e eeuw
Uitgeverij Zwijsen komt onder de titel Ik ben van boom roos vis met een rijk geïllustreerd koffietafelboek over de historie van Veilig leren lezen. Sinds 1960 hebben bijna 10 miljoen leerlingen leren lezen met deze gezichtsbepalende methode, die vroeger begon met ‘boom, roos, vis’. Tegenwoordig zijn de beginwoorden ‘ik, kim, sim’, maar nog altijd is Veilig leren lezen de meest gebruikte leesmethode van Nederland en Vlaanderen.
Zwijsen presenteerde Ik ben van boom roos vis op 26 januari 2017 tijdens de Nederlandse Onderwijstentoonstelling in Utrecht. In het boek schetst Ger Janssen aan de hand van de methode van Zwijsen en vijf belangrijke voorlopers de geschiedenis van het leesonderwijs in de twintigste en eenentwintigste eeuw. De hoofdstukken zijn geïllustreerd met afbeeldingen van klassieke en moderne wandplaten, leesboekjes en andere leermiddelen, die samen een prachtig tijdsbeeld geven.
Wortels van het leesonderwijs
Het boek is bedoeld voor een breed publiek: velen kunnen hun oude lesmethode erin terugvinden, en die vergelijken met hoe kinderen nu leren lezen. Onderwijsprofessionals kunnen in het boek lezen hoe de kijk op leesonderwijs veranderde.
Voor meer informatie zie de site.
Grootmoeder
Mieke de Haan is huisdichter van Les. In deze column publiceert zij maandelijks een nieuw gedicht dat ze schrijft naar aanleiding van ervaringen van haar cursisten. Bij elk gedicht geeft ze ook een lestip.
Lees verderBloemen voor Syrische moederdag
Johanne Bree is NT2-docent en geeft op dit moment les aan een inburgeringsgroep die de Z-route volgt. Ze laat ons meegenieten van het wel en wee in haar klas. Deze keer brengt een mooie bos bloemen het gesprek op Moederdag.
Lees verderWil je schrijven over jouw eigen lespraktijk? Voor Tijdschrift Les zijn we altijd op zoek naar publicaties over de NT2-werkvloer. Daarom zijn we op zoek naar docenten die – als de gelegenheid zich voordoet - voor Les willen schrijven.
LEES MEER